Léčba psychosomatikou

Co je psychosomatika?

Co je psychosomatika?

Empatický přístup k pacientovi jako unikátní bytosti.

Jedinci, který se skládá se z těla, mysli a duše.

 Přemýšlí, vnímá a žije svým určitým způsobem, v určitém prostředí, na svět přišel s určitou genetickou výbavou. 

A má své problémy.

 

V ordinaci se mi psychosomatický přístup osvědčuje dennodenně.

Pokud totiž s pacientem pracujeme jako parťáci na cestě za jeho zdravím, je šance na úzdravu mnohem větší.

 

Mám pro vás příklad ze své praxe.

Mimo jiné krásně ukazuje, že psychosomatika funguje i na chronické nemoci v kterémkoliv věku. 

Co je psychosomatika

Pan J.S. byl dlouhá léta v péči diabetologie s cukrovkou a vysokým tlakem. Hodnoty mu kolísaly a nikdy nebyly zcela v pořádku, přestože užíval 5 léků, celkem devět tablet denně! 

Ke mně přišel na prohlídku kvůli řidičskému průkazu. Povídali jsme si. Popisoval mi, jak si měří cukr, tlak, co má jíst a co ne. Bylo mu 73 let a celý život miloval pivo a maso. A teď mi smutně konstatoval, že by to vlastně vůbec neměl. V neděli si to s rodinou u oběda dá, ale přiznat to na kontrole nemůže. No ale už vidí ty hodnoty, to bude zase hrůza, to mu zase doktorka vynadá.. A příští týden jedou na svatbu, to tam má chroupat zelí a pít vodu? To určitě.

Protože diabetologická ambulance byla dlouhodobě přetížena, nabídla jsem mu, jestli nechce chodit „jen“ ke mně. S jedinou podmínkou, bude se mnou mluvit otevřeně. 

Kachna, bůček a pivo

Probrali jsme jídelníček Rychle jsem pochopila, že pivo, bůček a kachna jsou jeho radosti. A radost já hrozně nerada beru! Domlouváme se tedy takhle: piva si nedá denně čtyři, ale jedno, o víkendu dvě. Kachnu si dá kdykoliv bude chtít a kolik bude chtít, ale knedlík jeden jediný nebo vůbec, zelí bez jíšky. Bůček si dopřeje, ale bez čtvrtky chleba a becherovky. 

Rychle pochopil princip, kterého se stačí rámcově držet a ne úzkostlivě řešit každou potravinu.

Na doma dostal tři úkoly:

tlakoměr zamkne do šuplíku,

cukr si bude měřit jen dva dny v týdnu.

každý den půjde na vycházku (výmluvy na počasí neberu).

Zázrak?

Co se dělo potom, bylo téměř neuvěřitelné! Při kontrole za týden měl tlak v normě, cukr na hraně. Za dva týdny byly v normě už obě hodnoty. Po měsíci jsme snižovali léky, po třech měsících znovu. Zůstaly mu pouze tři tablety denně.

Co z toho vyplývá? Jeho cukrovka a vysoký tlak byly samozřejmě zcela reálné. Ale – stres z neustálého měření a nezvládání odříkání také.

České pivo je sice prý geniální, ale cukrovku ani tlak opravdu léčit neumí. V kombinaci se stresem a vnitřním blokem však ani mnohočetná medikace (s mnohočetnými nežádoucími účinky) nedojde do cíle. Plná pohoda a poloviční režim na milého J.S. fungoval v důsledku mnohem lépe než plně striktní režim. 

A co víc, na kontroly chodil s úsměvem! Ostatně, při posvícení na něj soused volal, jak to, že má cukrovkář v ruce husí stehno a plzeň. Prý s lišáckým výrazem odvětil: „To mám od doktorky na recept!“

Krásné dny! Aneta 💜

Mám pro vás ZDARMA e-book plný tipů, jak se ve svém těle cítit skvěle!

Stáhnout zdarma si ho můžete hned zde ⬇️

psychosomatika - jak se cítit skvěle
jak rychle usnout

Nemůžete večer usnout? Koukáte do stropu a čas se vleče? Ráno se pak budíte unavení? Řešení je na dosah 🙂

Mám pro vás účinné jednoduché psychosomatické techniky, díky kterým hladce vplujete do spánku i vy!

Stáhněte si ZDARMA e-book zde ⬇️

Co je psychosomatika

Na tomto webu pro vás budou postupně přibývat informace o psychosomatické léčbě, Lexikon psychosomatiky a další materiály.

Jednou ze skupin psychosomatických nemocí jsou také poruchy příjmu potravy. Více o nich si můžete přečíst na webu ityporazisbulimii.cz.