Léčba psychosomatikou

Léčba psychosomatikou

MUDr.Aneta Málková

Léčba psychosomatikou?

Ano, jsem lékařka, MUDr.

S diplomem z lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Následným specializačním vzděláváním zakončeným atestační zkouškou. Mnoha dalšími studijními počiny, za které jsem dostala nějaký ten „papír“.

Ale pravda je, že už během studia lékařské fakulty jsem s mnoha postupy, které nám byly předkládány jako ty jediné správné, nebyla zcela v souladu.

Držet se doporučených postupů, univerzálních pro všechny. Zabývat se léčbou, nikoliv příčinou. Soustředit se na konkrétní problém, nikoliv na pacienta jako celek. 

Nediskutovat s pacientem o kompromisu. Upřednostňovat medicínu a profesionalitu nad lidskostí a otevřeností. Zesměšňovat tzv. alternativní přístupy – akupunkturu, akupresuru, bylinky, tradiční čínskou medicínu, homeopatii, meditaci a další..

Nejde to i jinak?

Mnohé z toho je dané okolnostmi práce doktora u nás. Na dlouhé hovory není čas, na jiné přístupy není vybavení, osobnímu růstu brání fungování na hranici vyhoření, často už i za ní. 

Pokud jsem se sama dostala do role pacienta, chápala jsem sice, proč hodiny čekám na chodbě, proč je doktor nevrlý, sestra uštěpačná a termíny dlouhé. Ale spokojená jsem rozhodně nebyla. 

Tvrdě jsem narazila už dříve během vážné nemoci, se kterou jsem strávila dlouhá léta. Úzké spektrum možností, které mi tradiční medicína nabízela, a které mi bohužel nepomohly, mě dovedly k řešení (a vyřešení) vlastní cestou. Více si můžete přečíst zde

Najít si vlastní cestu

- léčba psychosomatikou

Definitivní přerod myšlení u mě potom nastal v souvislosti s těhotenstvím a porodem, kde vnímám nutnost změny přístupu západní medicíny jako zásadní. 

Jednoduchý ilustrační příklad – těhotenskou cukrovku jsem se rozhodla řešit jinak, než říká aktuální doporučený postup. Díky kombinaci letargického gynekologa („nesouhlasím, ale je mi to fuk“) a osvícené diabetoložky („zkus to a uvidíme“) jsem měla hodnoty krevního cukru během pár dní jako kdybych žádnou těhotenskou cukrovku neměla. Ušetřila jsem si tak zbytečné kontroly, odběry, mohla jsem i přenášet a nechat obě děti přijít na svět přirozené (a krásně). Stačila jen změna myšlení a hledání té nejlepší cesty pro mě.