Léčba psychosomatikou

house sitting - co to je

HOUSE SITTING – CO TO JE, MOJE ZKUŠENOST

O house sittingu jsem poprvé četla během naší osmiměsíční výpravy obytňákem s Adamovou velkou cestou a těšila jsem se, že ho jednou určitě vyzkouším. A co že to vlastně ten house sitting je?

Co je to house sitting?

Lidé odjedou na dovolenou nebo pracovní cestu a chtějí pohlídat dům či byt a většinou také svého mazlíčka. Psa, kočku, králíka, rybičky, hada, hospodářská zvířata, … všechno možné. 

Vy za to bydlíte u nich doma zdarma a máte možnost poznat novou destinaci. 

Někteří majitelé domácností nabízejí k zapůjčení například svoje jízdní kola, koloběžky či dokonce auto, záleží na domluvě. 

Cestu do místa sittingu si hradíte sami. Nikdo nikomu nic neplatí, jde o výměnu zázemí za péči.

house sitting co to je

Kam můžete vyrazit?

Nabídky na hlídání najdete prakticky z celého světa. Dominuje Velká Británie a USA, ale objevují se zde snad veškeré evropské státy, východní Asie, Austrálie či Nový Zéland, menší ostrovy.. prostě všechny možné lokality. Dobře, Antarktidu jsem tam ještě neviděla 😉

Jak na house sitting?

Pro propojení hlídačů s majitely domácností a zvířat existuje několik aplikací jako Nomador nebo Trusted housesitters (viz tabulka na konci článku). Jejich členství je placené. Například základní varianta členství pro hlídače v Trusted Housesitters stojí 129 dolarů na rok (slevu 25% pro vás najdete zde)

Tam si vytvoříte osobní profil a poté už si prohlížíte jednotlivé poptávky. Nové přibývají každý den, můžete si je filtrovat, v upgradovaném profilu si na ně nechat posílat i notifikace. Na ty, které vás nadchnou, pak odpovídáte přímo v aplikaci.

Důležité je samozřejmě svou zprávou adresáta oslovit, protože nabídek se většinou sejde více. Čím atraktivnější lokalita, tím více konkurence. Občas ale stačí být nejrychlejší – někdy si ten, kdo hledá hlídače, nechce psát sáhodlouhé zprávy s pěti lidmi. Mrkne na prvního, a když si vzájemně sednete, je hotovo.

Pokud byste chtěli housesitting vyzkoušet, využijte 25% SLEVU na členství v Trusted Housesitters, která je pro vás zde!

Jak si správně vytvořit profil na house sitting?

Abyste uspěli, je samozřejmě třeba zaujmout. Informacemi o sobě, o rodině. O svých mazlíčcích. Přidat milé veselé fotky, nejlépe i s nimi. 

Stejně tak podstatné je být upřímný. Je to ve vašem zájmu – pokud nemáte zkušenosti se psem, mohla by se vám péče o pitbula nehezky zvrtnout. Jestliže jste se nikdy nestarali o koně, netvrďte to. 

A pokud máte malé děti, které milují zvířata, nezapomeňte to zmínit. Bude to plusový bod pro nabídky od rodin, kde jsou zvířata na děti zvyklá. A naopak minusový tam, kde jsou zvířata starší a chtějí klid, nebo dokonce děti nesnáší a mohla by jim ublížit. 

Vzájemná kompatibilita je důležitá pro obě strany, aby vám z tohoto zážitku zůstaly jen hezké vzpomínky, nikoliv modřina po kopanci od koně nebo pár stehů po střetu s něčími zuby. 

0
KROKŮ JAK NA HOUSE SITTING
house sitting

Jaké jsou při house sittingu moje povinnosti?

Záleží na dané domácnosti. To, co od vás hostitel očekává, je uvedeno přímo v nabídce. 

Někde je to jen krmení kočky a péče o její toaletu. Jinde třikrát denně vycházky s aktivními psy. Nebo dokonce péče o celé hospodářství – slepice, kozy, ovce.. 

Pokud bydlíte v domácnosti s květinami nebo zahradou, tak se péče samozřejmě týká i flory. (Ve Velké Británii se občas objevují i nabídky, kde dochází zahradník, či dokonce i jednou týdně paní na úklid. Takový luxus bývá nikoliv překvapivě šmahem pryč –  pokud by vás také lákal, reagujte obratem :))

Zlaté pravidlo house sittera

Chovej se ke zvířatům s láskou a k věcem s respektem.

Co když se při house sittingu něco rozbije?

Domluvíte se s majitelem. Dle diskuzí se lidé vždy nějak dohodnou, drobnosti jako rozbitou skleničku nebo flek na koberci nikdo neřeší. Ostatně mohla by jej udělat jakákoliv jiná návštěva přátel nebo rodiny, po níž by odškodnění také nikdo nechtěl. Na druhou stranu, pokud rozbijete podnos se šesti sklenicemi najednou, bude fér si udělat výlet do IKEY.

V případě sporu se můžete obrátit přímo na podporu Trusted Housesitters nebo jiného zprostředkovatele.

Co si jako house sitter naopak přát?

Nezapomínejte ani na svá očekávání a potřeby. Už přímo v aplikaci si můžete poptávky po hlídání filtrovat podle mnoha kriterií:

 • datum
 • délka pobytu
 • země
 • lokalita (hory, město, pláž v blízkosti apod.)
 • zvířata, o která jste ochotni pečovat
 • family friendly domácnosti (většinou znamená vhodné pro děti, ale také ne vždy)
 • přístupnost veřejnou dopravou
 • zapůjčení auta od domácích
 • bezbariérový přístup
 • wi-fi

Pokud nechcete aplikací jen tak surfovat a kochat se místy, kam určitě nevyrazíte, nastavte si vaše požadované filtry a až potom hledejte.

Ušetříte si tak spoustu času.

House sitting - naše zkušenost

Jak jsem psala výše, už během našeho putování s manželem a synkem Evropou jsem house sitting zaznamenala.

Z této naší Adamovy velké cesty jsem si přivezli ten nejhezčí suvenýr v podobě očekávání miminka 🙂 Když byla dcerka na světě, plánovala jsem její první rok zůstat “jen” u našich milovaných výprav obytňákem a pak se zkusit po něčem poohlédnout. 

house sitting naše zkušenost

A jak nám to ten vesmír hezky posílá – mezitím jsem narazila na Terezu Krajíčkovou, která se house sittingu intenzivně věnuje s celou rodinou a má skvělou skupinu Žít s dětmi na cestách.

Když byl Anežce rok (a Adamovi čtyři a půl), zaregistrovala jsem se u Trusted Housesitters a začala jsem hledat něco pro nás. Napoprvé ideálně do Německa nebo Rakouska, abychom tam mohli za pár hodin dojet autem. Nejlépe také někam, kde jsme ještě nebyli. A to klaplo.

Vyrazili jsme na tři týdny do severo-německých Brém, starého hanzovního města s krásným historickým centrem. Naším domovem se stal třípatrový dům v klidné obytné čtvrti. Se starými Brémami ji spojuje příměstský vlak S-bahn, jezdí každou půl hodinku.

Manžel nás na místo pouze odvezl a pak se musel vrátit za pracovními povinnostmi, takže děti hrály přesilovku 🙂 

Naším „klientem“ byl kocourek Feivel. 

house sitting naše zkušenost 

Doma máme psa, našeho lagottího miláčka Bonda. Kočka byla pro děti vítané zpestření a byly z ní nadšené. Feivel je na děti zvyklý, doma je jinak taky má, takže je s kočičím klidem toleroval. Už od prvního dne se nechal hladit, a když toho kraválu už na něj bylo moc, vzal jednoduše roha.

house sitting naše zkušenost

Naši domácí byli pescetariáni, takže když jsem otevřela šunku, kocour z té vůně ztratil veškerou kočíčí důstojnost. Normálně jsem myslela, že to s ním nadšením snad šlehne! 

house sitting

S jeho paničkou Vanessou jsme si tak sedly, že je to neskutečné. Máme tolik společných náhledů na život, že tohle setkání se prostě mělo stát. V den našeho příjezdu připravila společný oběd, my jsme přivezli dáreček jí i její malé dcerce, probraly jsme všechno možné a zůstaly kamarádkami. 

Skvělá zkušenost je housesitting i v mnoha dalších ohledech než jen poznávání nových lidí  a míst.

Pro obě děti to bylo další podnětné prostředí a vystoupení z pohodlí známých cestiček.

house sitting naše zkušenost

Čtyřleťák Adam bral péči o cizí zvířátko a dům opravdu zodpovědně. Z hřišť odcházel se slovy “už musíme za Feivelem”, granulky mu dával sám, ráno chtěl sejít do přízemí první a zjistit, zda nám tam ta malá šelma nenechala překvapení v podobě rozcupovaného ptáčka nebo myšky. Tahle nemilá pozornost z nočního lovu na nás čekala naštěstí jen jednou, slovy Adama “úplně zničený pták”.

house sitting naše zkušenost

Anežku neuvěřitelně bavily schody, které v bytě nemáme. Ten hrdý výraz, když se je naučila sama vylézat! 

Já jsem slušně vystoupila ze své komfortní zóny tím, že jsem s nimi byla sama 700 km od domova. I doma nebo na chalupě se samozřejmě někdy stane, že Tomáš musí na služební cestu a jsme pár nocí sami. Ale ve svém!! 

V zahraničí, v cizím domě, to je úplně jiný pocit. 

Navíc bez auta, na které já jsem přiznávám velmi zvyklá. Ta flexibilita moci nasednout a jet mi dodává značný pocit svobody. Sem bychom ale museli jet dvěma, aby se jedním mohl Tomáš vrátit domů a to nedávalo smysl. 

Nebudu lhát, první večer jsem si říkala, co jsem to zase měla za nápad. 

Ale od druhého dne se to zlomilo, a cítila jsem se už dobře. Dost tomu asi pomohla i severní poloha Brém. I v deset večer, kdy jsem chodila spát, bylo totiž ještě světlo. No a ráno, když jsme vstávali, už bylo zase. (A do sklepa jsem nechodila:))

house sitting naše zkušenost

S dětmi jsme byli sladění raz dva, většinu času trávili venku, a poznávali místní okolí. To je asi také největší rozdíl proti cestování obytňákem. Tam jsme hodně v pohybu, často spíme každou noc na jiném místě, jsme prostě “na cestě”. Při house sittingu, jak už název napovídá, se prostě na chvíli usadíte jinde. 

A tak to také beru. 

Ano, několikrát jsme vlakem navštívili historické centrum Brém, to jsme si nemohli nechat ujít. Také Bremer Haven, přístavní město s námořním muzeem, které nás mile překvapilo.

house sitting naše zkušenost        house sitting naše zkušenost

Jinak jsme se ale místo každodenních výletů jinam snažili spíše do detailu prozkoumat místo pobytu. V místní kavárně už nás znali a Adamovy porce zmrzliny se postupně za stejnou cenu výrazně zvětšovaly 🙂 (Obecně musím říct, že Němci jsou vůči dětem opravdu velmi vstřícní a neustále se na ně někdo usmíval, tu dostaly lízátko, tu sušenku, tu hrst borůvek..)

Brzy jsme znali všechny hřiště, parky, promenádu kolem řeky. Domky v sousedství, kdo má psa, kdo kočku, kolik je tu dětí. Jak kosmopolitní je zdejší komunita, jaké národnosti zde potkáme, jejich oblečení, jazyk, kuchyni. 

house sitting naše zkušenost

Například tady v Brémách je výrazná komunita z blízkovýchodních i afrických zemí. To sebou nese například přehlídku nádherných pestrobarevných šatů, zejména o víkendu, kdy se rodiny vzájemně navštěvují. Také obchody s orientálním kořením, harissou, lilkovou pastou. A pokud si chcete dát skvělý čerstvý burek, najdete ho na mnoha místech. V neděli vás pak při procházce městem čeká bohatá směs pouličních hudebníků od harfy přes španělskou kytaru po mnohačlennou romskou kapelu, jejíž slovenská lidovka se nese ulicemi mnoho bloků. 

house sitting naše zkušenost

A co je tedy lepší, “vanlife” v obytňáku nebo housesitting?

Budu upřímná – celkově je mému srdci bližší cestování v domku na čtyřech kolech. Ale!

Housesitting má také svoje nesporné kouzlo. Pokud nebudete jezdit na dvoudenní sitty přes půl světa nebo do extrémně nákladných lokalit, je také levnější. 

A tak už balíme na další dva. Vyzkoušíte to i vy?

Krásné dny, Anet 💜

Aplikace pro house sitting

P.S. – Inspiraci jak si zabalit lékárničku na cesty najdete v článku s konkrétním seznamem zde 🙂

1 názor na “HOUSE SITTING – CO TO JE, MOJE ZKUŠENOST”

 1. Pingback: Sto osm metrů zvrhlosti. Tajná hlavní třída Brém má neodolatelné kouzlo - 123zpravy.cz

Diskuse uzavřena.