Léčba psychosomatikou

kimchi

KIMCHI – PROČ HO JÍST A RECEPT

Kimchi - co to je?

Kimchi je kvašená zelenina pocházející z korejské kuchyně.

Živá potravina se spoustou zdravotních benefitů (viz konec článku) se objevuje na jídelníčku Korejců každý den. Zkusíte ho také?

Kimchi  [ kimči ] se už i u nás dá běžně koupit, ale můžete si velmi snadno vyrobit vlastní. A za pár korun! Navíc si ho můžete přizpůsobit svým chuťovým pohárkům na míru. Ostřejší? Kyselejší? Křupavější? Není problém. Pojďme na to!

Kimchi recept

Suroviny, které si připravte:

  • pekingské zelí hlávka
  • hrubá sůl (na cca 1kg zelí 50g soli)
  • voda (na cca 1kg zelí 500 ml vody) 
  • zázvor cca 3 cm
  • česnek cca 3 stroužky
  • sušené chilli – vločky – 1 lžíce
  • rybí omáčka – 3 lžíce
  • jablko – používá se jako startér prvního kvašení, pokud máte rádi nasládlou chuť, můžete jej dávat do každé várky (potom nemusíte přidávat předchozí zralé kimchi)
  • další zelenina jako ředkvičky, bílá ředkev kulatá či klasická, vodnice, kedlubna, jarná cibulka, okurka, mrkev (tu krájejte opravdu tence, zůstane tvrdá) 

Jak na to:

  1. Zelí rozkrojte podélně na čtvrtky, odkrojte koštál a nakrájejte na proužky. (Pozn. korejský originál zůstává u celých čtvrtin zelí, se kterými se ale hůře pracuje). Promněte rukama se solí, a zalijte vodou. Nechte stát aspoň hodinu, lépe dvě, tři. Zelí změkne a lehce zesklovatí. Slijte, lehce propláchněte, nechte okapat. 
  2. Mezitím rozmixujte dvě lžíce již zralého kimchi (nebo jedno oloupané jablíčko, je-li to vaše první várka), zázvor, česnek, rybí omáčku a chilli. Promíchejte pastu se zelím a další zeleninou.
  3. Upěchujte do sklenic, nechte cca 2cm od horního okraje na vzedmutí při kvašení. Víčko neutahujte! Je to jako s burčákem 🙂 Brzy ve sklenici uvidíme pučící život, jež vám o sobě dá vědět vznikající bublinkami vzduchu, jak je vidět na fotce.kimchi
  4. V pokojové teplotě kimchi nechte 2 dny – potom už ho klidně můžete konzumovat. Za mě je lepší, když ještě pár dní dozraje – promíchejte ho, upěchujte, utáhněte víčka a dejte do lednice.

A ochutnávejte, kdy bude chutnat nejvíce vám. Zpočátku doporučuji začít s jednou lžící, než si vaše střeva na tu dávku života zvyknou.

Jak dlouho tohle domácí kimchi vydrží netuším, tento test se u nás ještě nezdařil 🙂 podle korejských receptů však až několik měsíců.

Slané a kyselé prostředí působí totiž jako skvělý přirozený konzervant (proto vás může zpočátku množství soli zaskočit, ale má zde kromě ochucení zásadní roli právě proti případným plísním).

Kimchi - proč ho jíst

Je to skvělý zdroj vitamínů, minerálů, vlákniny a také – probiotik! 

O tom, jak moc jsou probiotika důležitá, jsem psala zde. 

Pokud je budete mít přirozeně v jídelníčku – místo tobolek z lékárny nebo „zázračných“ nápojů – ušetříte spoustu peněz a pro své zdraví toho uděláte výrazně více.

Čestnou pozici v jídelníčku jim proto nedělejme pouze po užívání antibiotik nebo při nachlazení. Ideální je jíst je v nějaké formě po celý rok. Třeba v podobě právě kimchi!

Kimchi - jak ho jíst

Jako přílohu k jakémukoliv hlavnímu jídlu. Je to také skvělý pomocník pro náročná rána – třeba k míchaným vajíčkům nebo jiným slaným snídaním. Každopádně ho jezte vždy v syrovém stavu, abyste nezničili vitamíny a probiotika.

Krásné dny Anet 💜

kimchi

Zdroje:

https://www.beyondkimchee.com/easy-cabbage-kimchi/

https://mykoreankitchen.com/kimchi-recipe/#kimchi-9

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/quick-kimchi