Léčba psychosomatikou

strach z porodu

Strach z porodu

Jak překonat strach z porodu? Strach je silná emoce. Jedna z nejsilnějších. Tak mocná, že nás dovede zcela paralyzovat. Uvěznit nás v trvalém napětí a obranném zatnutí se. Tedy v přesně opačném nastavení, než které by nám pomohlo ke hladkému přirozenému porodu 💞

Proto je skvělé s ním pracovat. Záměrně neříkám bojovat. Je naší součástí a tudíž nechceme žádné vítěze a poražené.

Pojďme spíše přetavit

svazující DESTRUKTIVNÍ STRACH ❌

v uvolněný KONSTRUKTIVNÍ RESPEKT ✅

Jak překonat strach z porodu?

strach z porodu

Strach z porodu

Strach z porodu je velmi častý a přirozený. V určité míře ho zažívá prakticky každá prvorodička. Velká část žen si ho (bohužel) ale odnáší i do dalších těhotenství.

Porod je jeden z nejzásadnějších životních zážitků, spolu s narozením a smrtí. Často se také právě označuje za okamžik, kdy se žena a její dítě nachází na hranici mezi životem a smrtí. Tak trochu v jiné dimenzi. Tady a přesto velmi daleko. 

Já bych své porody označila za nádherné transformační zážitky. A je velká škoda se o tento jeho rozměr připravit. Takovou příležitost máme jen párkrát za život, někdo třeba jen jednou. Je proto velká škoda nechat si ho zničit strachem. 

Jak tedy překonat strach z porodu❓

Konkrétními kroky s duší, myslí a tělem ✅

10 kroků proti strachu z porodu

1. POJMENUJTE STRACH

Krokem jedna je, svůj strach si přiznat. Pojmenujte si svůj strach z porodu:

Ano, bojím se porodu. Bojím se bolesti. Bojím se komplikací. Bojím se o život. O zdraví a život miminka. O zdraví a život svůj. Bojím se poranění. Bojím se pobytu v porodnici.

Dejte své obavy do zcela konkrétních slov. Klidně si je napište. 

S neznámým se těžko pracuje, nezametejte proto nic pod kobereček a vyneste své strachy na povrch ✅ 

2. INFORMACE

Strach je silnější, pokud je z neznámého. Proto chcete vědět, do čeho jdete.

Rady typu “každá to nějak zvládla, zvládneš to taky” a “musíš to prostě nějak přežít” vedou pouze k tomu, že to skutečně tak “nějak přežijete”, ale dost možná si odnesete domů spolu s miminkem i porodní trauma. 

Nezanedbejte proto vlastní studium. Nespoléhejte na to, co vám sdělí lékař nebo maminka. Zjistěte si všechny pro vás relevantní informace. PRO VÁS relevantní – neboť google, kamarádky i zdravotníci jsou v tomto ohledu někdy skvělí sluhové, ale zlí páni. 

Nenechte na sebe dobré rady a doporučení pršet ze všech stran. Vy se samy ptejte na to, co vás zajímá. 

strach z porodu

Pokud máte jasno v tom, že doma rodit nebudete, nenechte svou kamarádku, aby vás o této variantě na základě její individuální zkušenosti stále dokola přesvědčovala ❌

Pokud nechcete rodit v porodnici, neberte si nesouhlas vašeho gynekologa osobně – je to jeho profesní povinnost, ale nenechte na sebe útočit ❌

Pokud je pro vás důležitá přítomnost partnera u porodu, ověřte si, zda jej porodnice umožňuje rovněž u akutního císařského řezu.

Také bonding je dnes deklarován snad všude, ale ne všude skutečně realizován, případně velmi krácen. Dodržuje ho vámi vybrané pracoviště? Přečtěte si recenze, zeptejte se přímo tam. Myslete i na variantu císařského řezu – provádí po něm pracoviště bonding na mamince? Případně i na partnerovi – skvělá varianta, pokud není možný bonding u maminky a opět, ne každé pracoviště ji nabízí.

A tak dále, a tak dále. 

Čtěte, poslouchejte a FILTRUJTE.

To ano, to ne, to mě zajímá – zjistím si více ✅

jak překonat strach z porodu

3. INSPIRACE

Čtěte a poslouchejte POZITIVNÍ zkušenosti. Nasávejte inspiraci, motivaci ✅

V období před porodem se vyhýbejte se historkám o komplikovaných, nepovedených či dokonce tragických porodech. I takové bohužel jsou a hluboce cítím se všemi, kteří si jimi museli projít, ale vy to nyní ROZHODNĚ nedělejte. Začne-li někdo takové vyprávěné, s úctou, ale důrazem ho zastavte. Vyslechnout si jej můžete někdy jindy, teď prosím NE ❌

Pozitivní porodní příběhy jsou jako balzám a jsem neskutečně ráda, že přibývají. Kdyby moje generace neposlouchala o porodu v takové míře jako o něčem opravdu hrozném, bylo by dnes císařských řezů a porodních traumat nepochybně méně.

4. PLÁN aneb PORODNÍ PŘÁNÍ

Myslela bych si, že PORODNÍ PŘÁNÍ už zcela běžná věc, ale s překvapením zjišťuji, že nikoliv. Přitom je to podle mě absolutně skvělá věc. Hned z několika důvodů:

  • utřídí vám myšlenky a představy, spojené s vaším porodem
  • donutí vás dohledat si informace právě o tom, co byste při po porodu ráda a co naopak nerada
  • budete-li se inspirovat porodními plány někoho jiného, zjistíte nejspíše nové informace a nápady, které vás také pomohou nasměrovat
  • sepsáním porodního přání směřujete svojí mysl k tomu, že vás skutečně čeká porod a můžete si jej vizualizovat
  • porodní přání funguje také jako TAHÁK pro vašeho partnera nebo jinou doprovázející osobu, jíž si vezmete k porodu – ani v klidu doma by vám jej nejspíše nebyl schopný zpaměti přeříkat a co teprve během přívalu adrenalinu při porodu samotném
  • můžete na něj během porodu odkazovat personál i vy sama, abyste nemusela pátému člověku vysvětlovat co chcete a co ne 

jak překonat stravh z porodu

Nemám moc ráda označení porodní plán ❌

Protože naplánovat jde v tomto nádherném divutvorném procesu máloco. Pamatujte, že je to skutečně PŘÁNÍ ✅

Vaše přání. Vaše ideální představa. 

Při mém prvním porodu se mi splnilo kromě jedné věci vše, bod za bodem. 

Při mém druhém porodu nicméně do porodního přání nikdo nestačil ani koutkem oka nahlédnout a dcerka byla na světě. Uplatnila jsem ho ale následně při bondingu a na šestinedělí. 

Oba porody byly překrásné a moc ráda na ně vzpomínám.

Strach z porodu je často strach z bolesti

5. BOLEST

Popřemýšlejte a dejte si do porodního přání způsoby tlumení bolesti, které byste ráda (a zjistěte si, zda je porodnice, kde chcete případně rodit, poskytuje). 

Pokud chcete rodit zcela bez léků, napište si to porodního přání. Ale – zejména, pokud je to váš první porod –  NEVYTVÁŘEJTE NA SEBE TLAK stylu “léky ani náhodou” ❌

Nechte si manévrovací prostor ✅

Porod je absolutně INDIVIDUÁLNÍ prožitek, včetně vnímaného tlaku či bolesti, a rozhodnout se můžete až v daný moment podle situace. 

Na druhou stranu, budete-li se připravovat na porod například technikami hypnoporodu, léky proti bolesti nebo epidurál nejspíše skutečně potřebovat nebudete. Já jsem si dala do přání něco jako “léky ani epidurál prosím nenabízet, neřeknu-li si o ně sama”. Porodila jsem zcela bez nich, ale tak nějak vzadu v hlavě jsem věděla, že tu ta možnost je a i to myslím pomohlo.

TEPLÁ VODA A POHYB

Absolutně úžasný pomocník při porodu – teplá voda. Nezapomeňte si zjistit, zda můžete při porodu využít sprchu nebo vanu. 

Ve sprše se můžete hýbat, můžete tam mít i míč na sezení, a na něm se pohupovat.

Někomu vyhovuje naopak spíše polehávat ve vaně. 

Potřeba pohybu může být značná, ulevuje tlaku, urychluje průběh porodu. Stojí za to si i toto napsat do porodního přání a netrávit kontrakce uvázaná na lehátku monitorem, který vám sestřička nasadila a odešla za dalšími povinnostmi.

 

Jak překonat strach z porodu?

6. NAPOJENÍ NA MIMINKO

Porodník vaše dítě nerodí. Nepřivádí na svět dítě, i když tuto hlášku zaznamenávám v mediálním prostoru celkem často, všimly jste si? “Profesor XY odrodil už stovky dětí”. No pardon – s veškerou úctou – žádný pan doktor ty děti neporodil ❌

Vy rodíte miminko. Miminko se rodí na svět ✅

Podíváte-li se na pár dokumentů o zrození, zjistíte, jak úžasné schopnosti rodící se miminko má.

Ví, kdy je jeho chvíle. Ví, jak se správně otočit, kdy hlavičku v porodních cestách zaklonit, kdy předklonit. Ví, jak se nadechnout. Dokonce se samo umí dostat na břiše maminky k bradavce a poprvé se přisát. Vaše miminko má spoustu schopností, kterými vám při porodu pomůže. Nejste na to sama. Jste v tom spolu.

Vzájemné spojenectví budujte ideálně od počátku těhotenství (nebo ještě před ním).

Povídejte si s miminkem, ať už nahlas nebo v duchu. S blížícím se porodem si ho často vizualizujte – představujte si jak vypadá, jak ho držíte v náručí, jak je vám krásně.

Hlazení bříška v těhotenství? Typická ukázka komunikace s miminkem, kterou dělá 99% žen zcela přirozeně a podvědomě. 

7. PARTNER, DOPROVOD

Promluvte si o svých obavách s vaším partnerem nebo člověkem, kterého si chcete vzít k porodu. Ať už je to porodní asistentka, dula, kamarádka nebo třeba maminka.

Proberte vaše porodní přání do posledního DETAILU. Požádejte ho, aby byl vaším obhájcem a trval na všem, co bude v tu chvíli možné. Pokud mu bude personál tvrdit, že to možné není, ať se neúnavně ptá proč. Protože po pátém proč??, na které není smysluplná odpověď vám raději vyhoví. 

Sepište si na papír svojí anamnézu a vytiskněte. Partner tak bude moci odpovídat za vás na bizarní otázky typu “rok vaší první menstruace”, které vás mezi kontrakcemi skutečně absolutně nezajímají. 

Získejte parťáka a jistotu krytých zad ✅

Vy se tak nebudete muset soustředit na provozní detaily a přerušovat si tak hladký průběh porodu ❌

jak překonat strach z porodu

8. ODEVZDÁNÍ KONTROLY

Porod je jako divoká řeka, kterou se chvíli svezeme. Je to mocný živel, který se nedá ovládnout. Pokud se s ní budeme prát, utopíme se. Lepší je nechat se unášet. Vlnu po vlně. Kontrakci po kontrakci.

KONTROLA = NAPĚTÍ.

Napětí při porodu = překážka hladkému přirozenému průběhu.

Nechte svou hlavu proto přijmout myšlenku, že odevzdáváte kontrolu nad porodem svému tělu a svému miminku. 

To ale vůbec neznamená, že budete bezmocná. Naopak! ❌ 

Uvolněním se a napojením na vlastní tělo a jeho naprosto úžasnou schopnost přivést na svět miminko posilujete svoje sebevědomí a uvědomujete se svou velkou moc. Svou ohromnou sílu. A využijete ji k tomu, kam vás porod zavede.

Nechte se vést. Nechte se unášet. Budete v cíli snáze a rychleji, plné vzpomínek, které si budete rády vybavovat ✅

strach z porodu

9. VIZUALIZACE a AFIRMACE

VIZUALIZACE

Vizualizace neboli představy. Ideální jsou po cvičení, józe, meditaci nebo večer před usnutím v posteli.

Zavřete oči a představujte si své miminko 💞

Představujte si, jak se mu u vás dobře daří, jak je zdravé a silné. Jak se hladce a plynule rodí na svět. Jak ho poprvé držíte v náruči a cítíte vůni jeho hlavičky. Jak vám leží na břiše, kůže na kůži. Cítíte, jak mu buší srdíčko a ono cítí, jak buší vám (…)

strach z porodu

AFIRMACE

Vyslovená přání. Dobrá proroctví. Modlitbičky, chcete-li. 

Řekněte si, co si ohledně porodu přejete – ale ne ve tvaru “kéž by, aby, co by kdyby”, ale v přítomném nebo budoucím čase ✅

“Moje těhotenství probíhá dobře, miminko je zdravé a silné, já to krásně zvládám. Porod se blíží. Jsem na něj skvěle připravená, nejlépe jak mohu. Jsem uvolněná, klidná, cítím lásku ke svému miminku. Věřím mu a věřím sobě. Porodím hladce a přirozeně. Těším se, až budu držet synka/ dcerku v náruči.“ (…)

TIP PRO VÁS 📌

Pouštějte si během těhotenství k józe, meditacím, vizualizacím nebo odpočinku relaxační hudbu

Tu stejnou si pouštějte před porodem, během porodu i šestinedělí ✅ 

Krásně vám pomůže zmírnit nervozitu a uvolnit se. I vaše miminko má tyhle melodie naposlouchané a budou na něj působit stejně jako na vás. V poslechu tak můžete pokračovat třeba během ladění kojení nebo společném odpočinku. 

Najdete jich stovky, včetně těch, které jsou určené přímo pro nastávající maminky. Já jsem např. poslouchala nejčastěji tuto a tuto.

strach z porodu

Strach z porodu - bojí se i kočka?

10. ZVÍŘECÍ ŘÍŠE

Kde jinde hledat příklad přirozenosti než u zvířat?

Vezměme si třeba kočku. Před porodem bývá poněkud nevrlá a nebojí se dát najevo, aby jí ostatní dali pokoj. K porodu vyhledává klidné bezpečné místo, kde je teplo. Vydává zvuky, jaké zrovna potřebuje, nejprve přede, pak mňouká. Mění polohy, hýbe se, a nakonec vyhledá tu, kde je jí nejvíce pohodlně. Nesnáší, když ji někdo ruší, jejího páníčka nevyjímaje ❌

A i když neprošla žádným kurzem, vypadá, že ví přesně co má dělat. Nechává se vést svou přirozeností ✅

Pojďme si to tedy zrekapitulovat.

Tabulku si můžete také vytisknout a postupovat krok  za krokem. Až bude vaše „práce“ s ní vypadat takto:  Vím, čeho se bojím. Mám už ale dost informací. (…)

Jak překonat strach z porodu?

Rekapitulace 10 kroků proti strachu z porodu

Porod opravdu nemusíte jen “přežít”. 

Může to být překrásný zážitek, na nějž budete zbytek života rády vzpomínat. 

A já bych to ze srdce přála každé ženě.

S láskou

P.S. – A nakonec pár mých předporodních fotek ve stylu „z vlastních nohou už si vidím jen palce“ 😀

strach z porodu
strach z porodu

Jak překonat strach z porodu - 10 kroků